• Wrocław

Centralnym punktem Wrocławia jest Rynek. Jeden z największych w Europie, kryje w sobie wiele zabytków, restauracji, pubów i tajemniczych zakątków. Tutaj spotkasz ulicznych grajków, zobaczysz budynek Ratusza czy spotkasz się ze znajomymi pod sławnym Pręgieżem – każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Kolejnym sztandarowym miejscem we Wrocławiu jest Ostrów Tumski, który jest najstarszą, zabytkową częścią miasta. Największą i najbardziej okazałą budowlą jest oczywiście Katedra św. Jana z prawie stumetrową wieżą widokową. Warto odwiedzić Ostrów Tumski i choć na chwilę przenieść się w czasie.

 

Nieopodal Ostrowa znajduje się szeroka promenada stworzona z myślą o relaksie – bulwar Xawerego Dunikowskiego. Zrewitalizowane nabrzeże Odry przyciąga mieszkańców i turystów, jako idealne miejsce do spacerów i plenerowych spotkań ze znajomymi. Warto wspomnieć o znajdującej się w pobliżu Hali Targowej, kultowym już wrocławskim targu, gdzie kupimy wiele produktów od regionalnych dostawców.

 

Warta odwiedzenia jest także Panorama Racławicka, w której znajduje się słynny obraz Bitwa pod Racławicami. Jest to obraz, który ma aż 114 metrów długości i 15 metrów wysokości. Głównym artystą, który go stworzył był Jan Styka. Panorama Racławicka to jeden z 4 oddziałów Muzeum Narodowego we Wrocławiu – w jego skład wchodzą także Muzeum Etnograficzne, Pawilon Czterech Kopuł i Muzeum Narodowe. Inne ciekawe muzea znajdujące się we Wrocławiu to m.in. Muzeum Poczty i Telekomunikacji, Muzeum Współczesne czy Muzeum Gier i Komputerów Minionej Ery.

 

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc we Wrocławiu jest Hala Stulecia ze stojącą przed nią Iglicą. Hala jest zabytkiem wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Po jej zwiedzaniu warto udać się na spacer po pergoli, na której odbywają się pokazy fontann. Zaraz obok znajduje się Ogród Japoński z niezwykłą roślinnością, natomiast fani designu i architektury mogą udać się na zwiedzanie WuWA – wzorcowego osiedla wybudowanego na przełomie lat 20. i 30. XIX wieku.

 

Udając się dalej tą trasą trafimy do wrocławskiego ZOO – najstarszego i największego w Polsce. Dodatkową atrakcją jest otwarte w 2014 roku Afrykarium – kompleksowo przedstawiające różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Afryki.

 

A na koniec dnia, po zwiedzaniu czy po zajęciach przychodzi czas na relaks i odpoczynek. Knajpy, puby, dyskoteki. Jednym z najbardziej popularnych studenckich miejsc jest Wyspa Słodowa, kultowa już wśród żaków.

 

Wyjdź i poczuj niesamowity klimat miasta!

 

 

© 2024 - Portal dla Maturzysty