• Wrocław

Studiowanie często wiąże się z wyprowadzką z domu rodzinnego do innego miasta, w którym planujemy rozpocząć naukę. Oznacza to konieczność znalezienia odpowiedniego lokum – pokoju lub mieszkania – które stanie się naszym drugim domem na najbliższe kilka lat. Biorąc pod uwagę fakt, że Wrocław jest jednym z największych ośrodków szkół wyższych w Polsce, studenci mają możliwość wyboru rozwiązania dopasowanego do swoich potrzeb. Podpowiadamy jak to zrobić i czym kierować się przy wyborze studenckiego lokum.

 

Akademik

Częstym wyborem przyjezdnych studentów są przyuczelniane akademiki. Ich standardy są znacznie wyższe niż jeszcze kilka lat temu. Ponadto, wiele z nich zapewnia dodatkowe udogodnienia, takie jak bezprzewodowy Internet, rowerownie, stołówki, siłownie, sklepy na terenie kampusów czy tzw. „pokoje nauki” – miejsca, w których każdy student może się wyciszyć i skupić na nauce. Niektóre z akademików mają nawet własne gabinety psychologów i przychodnie, które ułatwiają studentom korzystanie z pomocy medycznej. Najwięcej akademików znajduje się w okolicy Placu Grunwaldzkiego, jednak znajdziemy również takie, które mieszczą się w innych częściach miasta – np. w pobliżu Placu Powstańców Śląskich czy osiedla Biskupin. Akademiki położone są w lokalizacjach, które znajdują się blisko węzłów komunikacyjnych, marketów czy bankomatów. Ceny wahają się od ok. 400 zł do niemal 1000 zł. Najtańsze są pokoje dwu- i trzyosobowe – tam miesięczny koszt zakwaterowania to ok. 450 - 500 zł. Za pokój jednoosobowy zapłacimy od 600 do ok. 800 zł. Należy jednak pamiętać, że cena zależy od kilku czynników – rodzaju akademika, który wybierzemy, jego standardu, lokalizacji czy oferowanych udogodnień. W rekrutacji do większości domów studenckich pierwszeństwo mają osoby o trudnej sytuacji materialnej. W przypadku braku miejsc, studenci mogą szukać również zakwaterowania w prywatnych akademikach – ich standard jest zazwyczaj wyższy, ale rośnie również cena wynajmu.

 

Stancja

Inną możliwością dla studentów jest wynajem pokoju lub mieszkania. Szukając ofert należy zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy - lokalizację, ilość współlokatorów, standard mieszkania oraz to, czy cena uwzględnia także opłaty za prąd czy wodę. Najdroższe stancje znajdują się w ścisłym centrum lub jego okolicach. Nieco tańsze lokale znajdziemy na obrzeżach miasta – warto jednak wybierać takie miejsca, z których w łatwy sposób dostaniemy się do centrum czy na uczelnię. Cena wynajmu pokoju jednoosobowego to ok. 900 zł. Zapłacimy mniej, jeśli zdecydujemy się na współdzielenie pokoju z drugą osobą – wtedy cena wynajmu na miesiąc to ok. 1300 zł za pokój. Jeśli potrzebujemy więcej prywatności, dobrym rozwiązaniem jest wynajem kawalerki, jednak jej koszty są zdecydowanie wyższe – ceny wahają się od 1300 zł do ok. 1800 zł. Warto na bieżąco śledzić oferty zamieszczane w Internecie. Bardzo często na facebookowych grupach tematycznych czy portalach typu OLX możemy znaleźć okazjonalne oferty wynajmu mieszkań czy pokoi. Lokalizacje cieszące się największym powodzeniem to przede wszystkim okolice Rynku, Placu Grunwaldzkiego oraz osiedla z dobrym połączeniem komunikacyjnym: Krzyki, Gaj, Biskupin czy Sołtysowice. Nieco rzadziej studenci wybierają okolice oddalone od centrum np. Psie Pole, Maślice, Klecina czy Brochów - jednak i te miejsca są coraz lepiej skomunikowane, a ceny oferowanych pokoi czy mieszkań są niższe niż te w centrum miasta. Poszukiwania lokum najlepiej szukać już w czerwcu lub lipcu. W późniejszych terminach musimy liczyć się z tym, że mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji, w dobrym standardzie, a przede wszystkim w dobrej cenie zostaną już wynajęte.

 

Podsumowując, zazwyczaj tańszą opcją wynajmu pokoju jest akademik. Trzeba się jednak liczyć z niedogodnościami, takimi jak ustalone godziny ciszy nocnej, częsty hałas czy brak prywatności. Z drugiej strony mieszkanie w akademiku może być świetną okazją do nawiązania nowych znajomości, a dla osób z za granicy – do udoskonalania swoich umiejętności w posługiwaniu się językiem polskim. Wynajem pokoju jest zazwyczaj droższy i również może wiązać się z koniecznością przestrzegania odgórnie ustalonych reguł – np. kiedy właściciele mieszkają w domu, w którym wynajmują nam pokój lub kiedy dzielimy mieszkanie ze współlokatorami. Nie musimy jednak mieszkać z osobami zupełnie obcymi – często studenci szukają lokum z kolegami i koleżankami ze szkoły średniej. Najwięcej prywatności i komfortu znajdziemy w kawalerce, jednak w tym przypadku trzeba liczyć się z większymi kosztami. Niezależnie na co się zdecydujemy, Wrocław oferuje bardzo dużo różnych form zamieszkania i na pewno będzie to niezapomniany czas pełen nowych znajomości i wspomnień, które zostaną z nami na całe życie.

© 2024 - Portal dla Maturzysty